افتتاحیه خط رنگ شرکت مهرکام پارس سایت خراسان

1398/11/20
باحضور مدیرعامل گروه صنعتی ایران خودرو مهرکام پارس بزرگترین خط رنگ قطعات پلیمری شرق کشور را کلید زد
پیشرفته ترین و بزرگترین خط رنگ قطعات پلیمری شرق کشور را شرکت مهرکام پارس در مراسمی با حضور مدیرعامل گروه صنعتی ایران خودرو در شهرک صنعتی بینالود خراسان راه اندازی کرد.
دکتر فرشاد مقیمی روز پنجشنبه در مراسم گشایش خط رنگ مهرکام پارس در بینالود، گفت: از ویژگی های این طرح استفاده از توان فنی و مهندسی کشور و از ظرفیت های درون سیستم است.
وی افزود: تکلیف و اولویت ما استفاده از ظرفیت های درون کشوری است و تلاش می‌کنیم در حوزه قطعات و ایجاد خطوط جدید، جایگاه گروه صنعتی ایران خودرو را نزد ذی نفعان ارتقاء دهیم.
مدیرعامل گروه صنعتی ایران خودرو همچنین با اعلام اینکه متناسب سازی در قیمت تمام شده خودرو، بیشتر از گذشته مورد توجه قرار گرفته است، افزود: بخش زیادی از قیمت تمام شده خودرو به هزینه های پنهان همچون هزینه‌های حمل و نقل مربوط می‌شود.
دکتر مقیمی گفت: یکی از اهداف اصلی این گروه، کاهش هزینه‌های لجستیک است که پروژه خط رنگ مهرکام پارس در بینالود هم در جهت تحقق این هدف است.
راه اندازی خط رنگ مهرکام پارس، کاهش هزینه ها را در پی دارد 
مدیرعامل ایران خودرو خراسان هم در این مراسم، راه‌اندازی خط رنگ سپر "شرکت مهرکام پارس" را کمک شایانی به تامین قطعه شرکت ایران خودرو خراسان دانست و افزود: راه اندازی خط رنگ مهرکام پارس موجب کاهش هزینه‌های تولید خودرو و افزایش ظرفیت تولید شده است.
مهندس بیژن زاهدی‌فر با اشاره به تولید روزانه ۵۰۰ تا ۶۰۰ دستگاه خودرو در سایت ایران خودرو خراسان ادامه داد: با همکاری شرکت مهرکام پارس، تولید خودروی پژو ۴۰۵  در این سایت از ۴۵۰ دستگاه به ۶۰۰ دستگاه در روز افزایش یافته است.
راه اندازی خط رنگ مهرکام پارس، موجب اشتغال زایی شده است
همچنین نماینده مردم سرخس و فریمان و بخشهای احمدآباد و رضویه در مجلس شورای اسلامی در مراسم آغاز بکار خط رنگ شرکت مهرکام پارس گفت: اجرای این طرح علاوه بر آنکه توان مضاعفی برای سایت ایران خودرو خراسان است، موجب اشتغال زایی و رونق اقتصادی برای منطقه نیز شده است.
احسان قاضی زاده هاشمی گفت: امید است شاهد تقویت شرکت های قطعه ساز مانند شرکت مهرکام پارس در کنار سایت ایران خودرو خراسان باشیم تا مجموعه کاملی از صنعت خودروسازی و قطعه سازی در شهرک صنعتی بینالود شکل گیرد.
راه اندازی خط رنگ مهرکام پارس، ظرفیت تولید را افزایش می دهد  
مدیرعامل شرکت مهرکام پارس نیز گفت: برای طراحی و ساخت این خط رنگ از توان مهندسی خودمان بهره بردیم و هیچ هزینه ارزی نداشتیم .
مهندس محمدحسین مهدی افزود: ظرفیت اسمی تولید این خط رنگ سپر دو هزار و ۲۰۰ سپر در روز است که علاوه بر تامین نیاز ایران خودرو خراسان قادر به تامین بخش "خدمات پس از فروش" خودروسازی شرق کشور نیز هست.
وی کاهش هزینه‌های حمل و نقل، جلوگیری از دوباره کاری در رنگ آمیزی سپرها و افزایش ظرفیت تولید سایت ایران خودرو خراسان را از جمله مزیت های این خط رنگ برشمرد.
مهندس مهدی، احداث پست برق، پست گاز، تصفیه خانه فاضلاب بهداشتی، موتورخانه و مخزن لجن گیر خط رنگ را از دیگر بخشهای پروژه خط رنگ سپر اعلام کرد.
خط رنگ مهرکام پارس با دانش فنی روز و بومی طراحی شده است

همچنین بگفته مدیر پروژه احداث خط رنگ شرکت مهرکام پارس در بینالود، این خط رنگ را مهندسان و تکنسین های این شرکت، برگرفته ازدانش فنی روز و بومی طراحی و در فضایی به وسعت یک هزار و 600 متر مربع احداث کرده اند.
مهندس رضا بلوک آذری افزود: خط رنگ تازه تاسیس مهرکام پارس به تمام نیازها برای رنگ آمیزی قطعات پلیمری کوچک و بزرگ در بالاترین سطح کیفی و متناسب با آخرین ورژن استانداردهای جهانی، پاسخ می دهد.
فوندانسیون و زیر ساخت این خط رنگ بگونه ای ایجاد شده که در مواقع ضرور امکان رباتیک نمودن آن در آینده فراهم باشد.
کانوایر، فیکسچر چند منظوره، ترولی ها و استندها برای حمل قطعات کوچک و بزرگ پلیمری همچون سپرها، بگونه ای  طراحی شده اند تا خط رنگ از چابکی و سرعت لازم و استاندارد برخوردار باشد.
کارکنان برای وارد شدن به کابین رنگ، باید از سه سطح ایزولاسیون عبور کنند. این فرایند کاری افزایش کیفیت رنگ آمیزی قطعات پلیمری و جلوگیری از ورود هرگونه آلودگی به این خط رنگ را به همراه دارد. 
سیستم هوادهی در کابین رنگ نیز ازشیرهای کنترلی هوشمند برخوردارند. این سیستم به صورت اتوماتیک و هوشمند تغییر دما و رطوبت داخل کابین را کنترل می کند. رطوبت موجود درهوا در کابین باید بین 40 تا 60 درصد و دما هم باید بین 23 تا 25 سانتیگراد باشد. فن های دمنده، اگزوزفن ها و فیلترها هم در این کابین ها هوشمند است. بدینگونه با سیستم تعبیه شده درداخل خط رنگ، هوا و فضای داخل کابین رنگ برای نیروی انسانی هم بسیار پاکیزه می شود.
همچنین تصفیه خانه جداسازی رنگ از آب در کنار این خط برای مصرف بهینه آب و جلوگیری از آلودگی محیط زیست ایجاد شده است.
یکی دیگر از اقدامات به انجام رسیده در خط رنگ تازه تاسیس مهرکام پارس در بینالود این است که برای سیرکولاسیون و پاشش رنگ های پر مصرف همچون رنگ سفید، کلیر و آستر، یک کابین پاشش رنگ و یک کابین پشتیبان و جایگزین ایجاد شده است، تا اشکال فنی در یک کابین، مانع از توقف خط نشود.    
شایان ذکر است هم اکنون در ایران خودرو خراسان انواع خودرو از جمله پژو 405 GLX و SLX ، هایما و سوزوکی تولید می شود، وسایت مهرکام پارس در بینالود نیز تلاش دارد با ایجاد امکانات مناسب تولیدی، پشتیبانی خوب و خاص برای این شرکت باشد.
مهندس بلوک آذری همچنین خاطر نشان کرد: شرکت مهرکام پارس در بینالود این امکان را دارد متناسب با افزایش ظرفیت تولید شرکت ایران خودرو خراسان بر ظرفیت تولید و رنگ آمیزی قطعات پلیمری نیز بیفزاید.
وی درپایان گفت: خط رنگ شرکت مهرکام پارس در بینالود خراسان قطعات را در بالاترین سطح استانداردهای کیفی رنگ آمیزی می کند و این مهم، رضایت مشتری را چه در داخل و چه در خارج از کشور به همراه خواهد داشت.
× >
× >
× >
× >